Zabytkowa zabudowa

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Najstarsze zabudowania w niewielkiej, rybackiej wiosce Chłopy pochodzą z początków XX wieku i są to stare chaty rybackie o typowej szachulcowej konstrukcji. Charakteryzują się one białymi elewacjami, poprzecinanymi drewnianymi belkami pomalowanymi zazwyczaj na ciemne kolory.

Idąc z Chłopów w kierunku Mielna urokliwą leśną alejką, dojdziemy do miejsca przebiegu 16-stego południka, które zostało oznaczone obeliskiem. Przy samym obelisku opieczętowanym napisem W TYM MIEJSCU PRZEBIEGA 16-TY POŁUDNIK, znajduje się kilka ławeczek, na których można odpocząć. Jest to miejsce, z którego żaden turysta nie odejdzie bez pamiątkowego zdjęcia.

Unikalność całej zabudowy skłoniła służby konserwatora zabytków o wpisanie całej miejscowości do rejestru zabytków.


Mini przewodnik

Chłopy to niewielka, położona dokładnie na 16. południku, tradycyjnie rybacka wieś. Widać to po charakterze miejscowej zabudowy, którą w przeważającej części stanowią postawione na początku XX wieku szachulcowe chałupy - pierwotnie zamieszkiwane przez ludzi morza. Białe ściany, ciemne bele - to typowy tutaj krajobraz. Do tego większość budynków ma status zabytku.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja