Pijalnia Wód Mineralnych Wielka Pieniawa

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Zdecydowanie najważniejszy obiekt w całej uzdrowiskowej infrastrukturze Polanicy-Zdroju. To tutaj wszystkim chętnym udostępnia się najcenniejsze naturalne skarby miejscowości, jakimi są źródła leczniczych wód mineralnych.

Pijalnię - czy też “Helenenbad” (Łazienki Heleny) wybudowano w latach 1910-11, na miejscu po zburzonej willi i przestarzałym pawilonie, który służył coraz liczniejszym kuracjuszom za coraz mniej komfortową halę spacerową. Budynek zaprojektowali Paul Rother do spółki z Felixem Wildem. Architekci odeszli od obowiązującego wówczas stylu eklektycznego i przygotowali konstrukcję klasycystyczną z wyraźnymi elementami secesyjnymi. Charakterystyczne dla polanickiej pijalni jest to, iż oglądana od strony Parku Zdrojowego, prezentuje się zupełnie inaczej niż widziana z ulicy Zdrojowej.

Źródło najpopularniejszej wody, nazwanej z czasem Wielka Pieniawa, wywiercono w 1904 roku. Wydobywana jest z głębokości ponad 34 metrów pod ziemią. Zawiera stabilne ilości takich minerałów, mikro- i makroelementów jak dwutlenek węgla, magnez, wapń, żelazo, krzem, miedź, potas, sód, chlor, lit czy krzem. Taka mieszanka pozytywnie wpływa na odporność organizmu i procesy trawienne. Pomaga również przy chorobach przewodu pokarmowego.

Pijalnia Wód Mineralnych mieści w sobie również źródła Staropolanki (dawniej Pieniawy Józefa),część sanatoryjną (pokoje dla 60 osób) i 36 kabin kąpielowych. A także halę spacerową oraz szereg różnych lokali: restauracji, kawiarni, cukierni, czytelni bądź sklepów z wszelkich branż. Bardzo blisko sąsiaduje z Teatrem Zdrojowym.

Mini przewodnik

Interesujący architektonicznie budynek i dostęp do najcenniejszych naturalnych źródeł w całej Polanicy. Stylowe, klasycystyczno-secesyjne “Łazienki Heleny” wybudowano w 1911 roku. W uzdrowiskowej Pijalni Wód Mineralnych można za niewielką opłatą skosztować Staropolanki i Wielkiej Pieniawy - obie wody o bogatym składzie wykorzystywane są od grubo ponad 100 lat.

Blogi

Zapraszamy na relację z Polanicy Zdrój camilla14a.blogspot.com

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja